Dnes je 16. července 2024 a svátek má Luboš 27°C | Zítra Martina 25°C

O mikroregionu

Mikroregion Čáslavsko jak už jeho název napovídá leží u Čáslavi, která je jeho přirozeným centrem. Je to vlastně východní cíp Středočeského kraje, který na jihu navazuje na kraj Vysočina a na severu na kraj Pardubický. Není divu, že Čáslav je přirozeným centrem kraje, protože již od dob prvních Přemyslovských knížat byla velice důležitým bodem na cestě na Moravu. Čáslavský hrad měl purkrabího vždy loajálního knížeti či králi.

Obce nad Čáslaví, tedy již v podhůří Železných hor hrály důležitou úlohu při staré kupecké cestě z Chrudimi do Prahy. Dnešní hlavní silnice z Čáslavi do Chrudimi vznikla daleko později. Proto také okolo této staré cesty stálo několik hrádků, které měly i strážní funkci nebo sloužily kolonizátorům Železných hor. Dnes z nich zbyly pouze terénní náznaky. Jedná se např. o Vlčí hrádek nad Bílým Podolím či Hradiště nad Semtěší. Obcemi prochází několik turistických tras i cyklotras, které navazují na trasy např. v Polabí.

Obce pod Čáslaví, kde navazuje kraj Vysočina nabízejí také turistické trasy i cyklotrasy i malebné vycházky k rybníkům. Najdete zde také značené turistické trasy i cyklotrasy, naučnou stezku Tisí skála a ubytování  kempu Zbýšov. Další služby pro návštěvníky teprve vznikají.

Aplikace Mikroregion