Dnes je 18. června 2024 a svátek má Milan 25°C | Zítra Leoš 27°C

Naučné stezky a cyklotrasy

Tisí skála u Bratčic

Turistická stezka vede po žluté značce. Vydat po ní se můžeme již ze stanice ČD Horky. V Bratčicích můžeme cestou obdivovat románský kostel sv. Václava, před mostem přes potok pak bývalý mlýn - rodný dům ing. Jana Pernera, pokračujeme dále po žluté po silnici až "Pod Tisí skalou" (4,3 km), po kamenných schůdkách vystoupáme nahoru 392 m n.m. Tento přírodní útvar vznikl z žulové vyvřeliny ve starších čtvrtohorách. Utvářela se zvětráváním v poslední době ledové a její původní porost tvořily tisy - odtud název "Tisí skála". Z vrcholu sestoupíme k "Domečku" (4,8 km), který se nachází zhruba v polovině trasy. Pokračovat budeme vpravo cca 300 m a hned vlevo lesem. Po překonání dvou potůčků, dojdeme na místo tzv. "Hustá leč" (5,6 km). Podél kaštanové aleje, odkud jsou výhledy na Bratčice a Železné hory, přijdeme k lesu. Po jeho okraji, přes potok dojdeme ke kapli u Podmokel (7,2 km). Přes obec dojdeme k rybníku (8,5 km), stezka vede po hrázi lesní cestou ke státní silnici, po přejití polní cestou se dostaneme k ČD Golčův Jeníkov (10,5 km), kde je konec stezky.

Stezka rytíře Rubína okolo Semtěše

výchozí místo je v Turistickém centru u rytíře Brtníka v Semtěši vedle OÚ. Pracovní list na Stezku je součástí vstupenky do interaktivní zóny centra. Půjdeme po žluté turistické stezce směr na Bumbálku. Cca 100 m před vysílačem vpravo je umístěno první zastavení - Neolitické sídliště, zde najdete popis, obrázek a první úkol do pracovního listu. Vrátíme se cca 200 m zpět a budeme pokračovat směrem k lesu na Sovolusky. Na cestě nás čeká druhé zastavení - Husinec. Cestou podél sadů a lesa dojdeme na konec lesa a dáme se cestou vlevo, po cca 100 m znovu vlevo a již jsme na spojnici do osady Vápenka. V lese je třetí zastavení - po husitských válkách se zde ukrývali stoupenci Jana Husa. A cestou pokračujeme na Vápenku, na kraji nás čeká předposlední zastavení, kde je vysvětlen název a samozřejmě úkol. Nyní se dáme cestou do středu osady vlevo, vpravo přes louku po cestičce (pod námi je bývalý lom, nyní zarostlý) ke stavení č. 56. Podél plotu po cestě z kopce pokračujeme zpět do Semtěše. Poslední zastavení je naproti vrcholku starého Hradiště. Potom již okolo studánky, vypálených domů do obce. Cesta nás zavede zpět do Turistického centra, kde po předložení vyplněného pracovního listu obdržíte odměny.

Historická stezka Čáslav

Stezka vede z náměstí, kde můžete navštívit Radnici se Síní Jana Žižky, kostel sv. Petra a Pavla, Evangelický kostel, Mariánský sloup, pomník Jana Žižky z Trocnova, Otakarovu věž - součást původních hradeb, Dusíkovo divadlo, Židovská synagoga či Městské muzeum, za městem jsou Čáslavská stínadla. Od letošního roku v místech bývalého hradu, nyní park na Vodrantech, se začalo s čištěním od náletových dřevin a počítá se s informačním panelem a lavičkami.

Aplikace Mikroregion